Wyniki wyszukiwania

Czy i kiedy deweloper może odstąpić od umowy?

Autor: Tylkonowe.pl na 21 kwietnia, 2022
0

Czy deweloper może odstąpić od umowy z nabywcą?

Zdarza się, że kupujący odstępuje od umowy z deweloperem z różnych powodów. Może być jednak sytuacja, kiedy to deweloper może odstąpić od umowy z nabywcą. W jakich przypadkach to się stosuje?

Kupując nowy dom w stanie deweloperskim (szczególnie, gdy budynek ma dopiero powstać), chcemy, aby wszystko przebiegało sprawnie – budowa, przeniesienie własności, odebranie kluczy. Może się jednak zdarzyć, że deweloper nie wywiązuje się z umowy należycie, np. jeśli taka umowa nie zawiera informacji o terminie przeniesienia własności nieruchomości, nie są w niej jasno określone zakresy i standardy prac wykończeniowych, czy też kupujący nie otrzyma na żądanie prospektu informacyjnego lub w jego treści nie znajdą się wymagane elementy, tj.: cena, numer pozwolenia na budowę, termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, itd.

Nabywca nieruchomości ma 30 dni od dnia zawarcia umowy deweloperskiej na odstąpienie od niej, jeśli deweloper nie wywiąże się z określonych powyżej elementów. Szczegółowe informacje o tym zdarzeniu można znaleźć w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego Art. 29.

Deweloper może odstąpić od umowy z kupującym

Nowe mieszkanie deweloperskie to marzenie wielu ludzi. Chęć posiadania własnego lokum nie może jednak przysłonić obowiązków również po stronie kupującego. Zgodnie z postanowieniami ustawy również deweloper może odstąpić od umowy. Dzieje się to w przypadku niespełnienia przez nabywcę świadczenia pieniężnego – nie została dokonana zapłata za nieruchomość w terminie lub w wysokości określonej w umowie deweloperskiej. W tej sytuacji deweloper jest zobowiązany do wezwania zapłaty zaległej kwoty. Niespełnienie tego elementu w terminie 30 dni rodzi prawo do odstąpienia umowy po stronie dewelopera.

Jakie jeszcze sytuacje mogą powodować odstąpienie od umowy deweloperskiej?

Deweloper może odstąpić również od umowy z nabywcą nowego mieszkania w przypadku, gdy klient nie stawi się na odbiór lokalu. Dotyczy to również sytuacji terminu podpisania aktu notarialnego, pomimo dwukrotnego doręczenia wezwania w formie pisemnej w odstępie co najmniej 60 dni. Wyjątkiem może być niestawienie się nabywcy spowodowane działaniem siły wyższej.

Surowy zamknięty

Domy w Zbrosławicach

482.000 zł
Działka z dostępem do wody, gazu oraz prądu. Woda i prąd na działce. Nieruchomość położona
Działka z dostępem do wody, gazu oraz prądu. Woda i prąd na działce. Nieruchomość położona w spokojnej oraz urokliw
Dlaczego deweloperzy nie podają cen?
Stan developerski
Active

Nowoczesne Domy w Nieborowicach

655.000 zł
Nowe Domy Nieborowice Mamy przyjemność zaprezentować inwestycję mieszkaniową zlokalizowaną
Nowe Domy Nieborowice Mamy przyjemność zaprezentować inwestycję mieszkaniową zlokalizowaną w Nieborowicach składają

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porównaj oferty