Wyniki wyszukiwania

Deweloper Kto to?

Autor: Tylkonowe.pl na 21 kwietnia, 2022
0

Wiele osób myśli, że deweloper buduje domy.
Ale w rzeczywistości swoją rolę w całym znacznie większym procesie.
Deweloper to przedsiębiorca , który skorzystał z okazji, aby zainwestować w nieruchomość i buduje ją na zakupionej.
Prowadzi on działalność gospodarczą, której celem jest znalezienie kupców lub najemców nieruchomości – mieszkalnych lub komercyjnych.

Kim jest deweloper i czym się zajmuje?

Konkretna definicja dewelopera określona jest przez prawo w przepisach ustawy z 2012 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, nazywanej ustawą deweloperską. Powstała ona po to, by chronić najemców i nabywców nieruchomości na rynku pierwotnym. Ustawa mówi jednak tylko o transakcjach dotyczących rynku mieszkalnego, omijając deweloperów dysponujących nieruchomościami komercyjnymi.

Intencją osób tworzących ustawę miało być zapewnienie pomocy w zabezpieczeniu środków klientów firm deweloperskich, wpłacanych na poczet zakupu mieszkania. Dla większości konsumentów jest to bowiem transakcja, która pochłania dorobek życia, a historia rynku deweloperskiego zna niestety wiele przypadków oszustw czy niewywiązywania się z umów przez deweloperów.

Prawo mówi, że deweloper to inwestor, który w ramach własnej działalności gospodarczej, na podstawie umowy deweloperskiej, zobowiązuje się do ustanowienia prawa własności i przeniesienia go na nabywcę. Działalność deweloperska może być jednoosobowa, ale może również przybrać formę spółki osobowej lub kapitałowej.

Deweloperów można podzielić na takich, którzy zajmują się budową nowych mieszkań czy domów oraz tych budujących budynki komercyjne – na przykład biurowce. Do obowiązków dewelopera należy nadzorowanie budowy i sprawdzanie stanu wykonywanych prac. Może także na późniejszym etapie podjąć się wykończenia mieszkań czy lokali.

Prawa i obowiązki dewelopera

Ustawa deweloperska z 2012 roku ściśle określa, jakie obowiązki i jakie prawa ma deweloper w stosunku do nabywcy. Przede wszystkim, zanim deweloper rozpocznie sprzedaż mieszkań, musi stworzyć, a następnie przedstawić klientom prospekt informacyjny. To z niego można dowiedzieć się:

 • jaką ostatnią inwestycję zrealizował,
 • czy przeciwko deweloperowi nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne,
 • czy deweloper posiada prawomocne pozwolenie na budowę,
 • czy i w jak dużym stopniu zadłużył się na potrzeby danej inwestycji,
 • jakie są numery działek i ksiąg wieczystych,
 • jaki jest planowany termin rozpoczęcia oraz zakończenia prac,
 • jaka jest cena za m² mieszkania,
 • jaka jest liczba miejsc garażowych i postojowych,
 • o dostępnych mediach,
 • jaki jest zakres i standard prac wykończeniowych.

Prospekt to także cenne źródło wiedzy o przyszłym otoczeniu mieszkania na sprzedaż. Deweloper opisze tam przeznaczenie terenu, na którym znajduje się nieruchomość, wynikające z miejscowego planu, a także wszelkie uciążliwe i istotne inwestycje, które mogą znaleźć się w sąsiedztwie.

Ważna informacja jest taka, że deweloper ma obowiązek stworzyć prospekt informacyjny w przypadku mieszkań. Jeśli dokonujesz zakupu nieruchomości razem z garażem czy lokalem usługowym, jedynie dla mieszkania deweloper musi przygotować taki prospekt. Garaż czy lokal usługowy nie musi go posiadać.

Bardzo ważne jest, że jeżeli deweloper dokona jakichkolwiek zmian w projekcie, musi poinformować o tym klienta. Jeżeli to, co się zmieniło, nie odpowiada kupującemu, ma on prawo wycofać się z takiej umowy.

Ustawa z 2012 roku gwarantuje także kupującemu rachunek powierniczy. To tam powinny trafić pieniądze kupującego, a nie bezpośrednio do dewelopera. Dzięki temu kontrolę nad ich wydawaniem będzie miał bank. Środki pieniężne zostaną przekazane deweloperowi po zakończeniu realizacji inwestycji i przeniesieniu na klienta prawa własności mieszkania.

Bardzo ważnym pojęciem dla osób kupujących mieszkanie jest tak zwana rękojmia za wady w nieruchomości. Co to takiego? Jeśli kupujący nabędzie nieruchomość, ale odkryje w niej wadę, ma prawo do skorzystania ze wspomnianej rękojmi. Odpowiedzialność za wady ponosi właśnie deweloper. Rękojmi podlegają zarówno wady fizyczne nieruchomości, jak i prawne.

Wady prawne nieruchomości to niezgodności wynikające ze stanu prawnego, na przykład wtedy, gdy deweloper sprzedał nieruchomość kilku osobom czy nieruchomość jest wynajmowana osobie trzeciej. Wówczas tego typu sprawy rozstrzyga się na korzyść kupującego. Wady fizyczne w ramach rękojmi możesz zgłaszać przez 5 lat od dnia, w którym odebrano mieszkanie od dewelopera.

W czym pomoże nam deweloper podczas kupna nieruchomości?

Zakup mieszkania często pochłania wszystkie oszczędności kupujących. To jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Warto zatem dokładnie sprawdzić, czy deweloper wywiązał się z powierzonego mu zadania.

Podczas odbioru nieruchomości należy sprawdzić dokładnie stan mieszkania:

 • czy ściany i sufity zostały prawidłowo wykończone, nie ma na nich pęknięć i nierówności,
 • czy zachowane są odpowiednie kąty między ścianami,
 • jaki jest stan instalacji oraz stolarki,
 • czy okna zostały odpowiednio wyregulowane,
 • czy drzwi zostały prawidłowo umieszczone,
 • jak działa wentylacja,
 • jaki jest stan balkonu, tarasu lub ogródka oraz komórki lokatorskiej. 

W terminie 14 dni od podpisania protokołu odbioru deweloper jest zobowiązany w formie pisemnej przekazać kupującemu oświadczenie o uznaniu lub odmowie uznania wad oraz o jej przyczynach. Jeśli wady są widoczne, w ciągu 30 dni deweloper pomoże Ci je usunąć bez dodatkowych kosztów.

Dobry deweloper to zadowolony klient. Warto zatem przed podjęciem decyzji odnośnie zakupu mieszkania sprawdzić, czy podpisujemy umowę z rzetelnym przedsiębiorcą, dzięki któremu ziszczą się nasze marzenia o własnych czterech ścianach.mieszkanie

Sprawdź nowe domy w okolicy

Surowy zamknięty
Active

Domy przy Radosnej w Kleszczowie

580.000 zł
Inwestycja zlokalizowana przy ulicy Radosnej (w drugiej linii zabudowy) to nowoczesne domy
Inwestycja zlokalizowana przy ulicy Radosnej (w drugiej linii zabudowy) to nowoczesne domy w zabudowie bliźniaczej
Stan developerski
Active

Nowoczesny Dom Wolnostojący Nieborowice

834.000 zł
Mamy przyjemność zaprezentować inwestycję mieszkaniową zlokalizowaną w Nieborowicach skład
Mamy przyjemność zaprezentować inwestycję mieszkaniową zlokalizowaną w Nieborowicach składającą się z 89 nieruchomo

źródło:

businessinsider.com.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porównaj oferty