Wyniki wyszukiwania

Fotowoltaika dla firm czy to się opłaca?

Autor: Tylkonowe.pl na 21 kwietnia, 2022
0

W Polsce z uwagi na dążenie Unii Europejskiej do obniżenia emisji substancji szkodliwych dla naszego zdrowia i środowiska coraz większą popularnością cieszą się tzw. instalacje OZE (Odnawialne Źródła Energii). Jedną z najpopularniejszych jest instalacja fotowoltaiczna pozwalająca na wykorzystanie energii słonecznej w celu wytworzenia energii elektrycznej. Ostatnie zmiany znacząco poprawiły opłacalność inwestycji w fotowoltaikę dla gospodarstw domowych. Jednak czy tylko domowe mikroelektrownie są w stanie przynieść korzyści? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku podstawowych czynników:

Zapotrzebowanie na energię elektryczną

Biorąc pod uwagę profil energetyczny firmy można śmiało stwierdzić, że spora grupa przedsiębiorstw rozpoczyna pracę rano i kończy w godzinach popołudniowych. Jest to okres, w którym produktywność instalacji fotowoltaicznej jest największa. Istnieją jeszcze firmy, w których produkcja trwa całą dobę lub w systemie trzy zmianowym dlatego dobór rozwiązania zależy od indywidualnego schematu energetycznego każdego przedsiębiorstwa.

Zakup i sprzedaż energii elektrycznej

Z reguły koszt związany z zakupem energii elektrycznej przez firmę jest wyższy, niż w przypadku gospodarstwa domowego. Dlatego też skala oszczędności płynących z inwestycji w fotowoltaikę jest większa. Zasilanie maszyn i urządzeń np. produkcyjnych z własnej elektrowni słonecznej pozwala oszczędzić do 100% kosztów energii elektrycznej. Ale co w sytuacji gdy wyprodukujemy więcej niż potrzebujemy? W chwili obecnej każde przedsiębiorstwo może odsprzedać nadwyżki energii elektrycznej operatorowi sieci, planowane jest również wprowadzenie systemu net – meteringu pozwalającego na wykorzystanie wyprodukowanej nadwyżki energii w okresach zmniejszonej produktywności instalacji. System ten będzie szczególnie opłacalny dla przedsiębiorstw prowadzących produkcję całą dobę.

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Zakup i montaż kompletnej instalacji fotowoltaicznej w firmie wiąże się z niższymi nakładami finansowymi, w porównaniu z fotowoltaiką dla domu. Wynika to bezpośrednio z wielkości instalacji. Na budynkach jednorodzinnych montowane są zwykle instalacje o mocy 3-5 kW, przedsiębiorstwa inwestują w instalacje od 10 kW. Im większa instalacja tym niższy koszt netto za kW mocy. Dodatkowo kosztu w przypadku firmy nie stanowi podatek VAT co w połączeniu z niższą ceną za kW mocy instalacji zapewnia krótszy okres zwrotu inwestycji.

A co z rolnictwem?

Ciągłe dążenie do modernizacji i automatyzacji rolnictwa doprowadziło wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną przez ten sektor gospodarczy. Przestaje więc zadziwiać widok instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków gospodarczych lub konstrukcji naziemnych na terenach gospodarstw rolniczych.

Finansowanie

Możliwości finansowania inwestycji OZE dla Polskich przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych jest wiele. Każdego roku ruszają liczne programy promujące stosowanie odnawialnych źródeł energii oraz poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw, zwłaszcza tych charakteryzujących się wysoką energochłonnością. O dofinansowania można ubiegać się m. in. w Regionalnych Programach Operacyjnych czy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Poza dofinansowaniami firmy mogą liczyć również na atrakcyjne warunki kredytowe, coraz więcej banków oferuje również możliwość zakupu instalacji fotowoltaicznej w leasingu.

Korzyści jakie przyniesie fotowoltaika Twojej firmie:

  • Oszczędności – obniżenie rocznych kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej,
  • Konkurencyjność na rynku – obniżenie kosztów produkcji wynikające bezpośrednio z oszczędności jakie daje instalacja fotowoltaiczna pozwala na zwiększenie konkurencyjności Twojego produktu,
  • Niezależność – posiadanie własnej mikroelektrowni częściowo uniezależnia przedsiębiorstwo od ciągłych wzrostów cen paliw i energii elektrycznej,
  • Stabilność – przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne posiadające własną elektrownię słoneczną posiada zwiększoną pewność zasilania w przypadku częstych przerw w dostawie energii elektrycznej z sieci,
  • Poprawę wizerunku i prestiż – inwestując w OZE przedsiębiorstwo daje się poznać jako świadome ekologicznie i innowacyjne,

Jak to wygląda w praktyce?

W ostatnich latach zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania większymi instalacjami fotowoltaicznymi, jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem takiego rozwiązania, a pochlebne artykuły pełne opinii ekspertów do końca Cię nie przekonują zapoznaj się z analizą jednej z inwestycji, które wykonaliśmy.

Instalacja o mocy 29,90 kWp zainstalowana na dachu hali produkcyjnej przedsiębiorstwa zajmującego się przetwórstwem warzyw i owoców. Instalacja składa się ze 115 paneli fotowoltaicznych o mocy 260 Wp każdy oraz dwóch inwerterów wyposażonych w system monitoringu instalacji poprzez bramkę internetową. Aby zobaczyć zdjęcia i szczegóły dotyczące tej inwestycji kliknij tutaj.

Przy 100% auto konsumpcji wytworzonej energii elektrycznej oszczędności wyglądają następująco:

Moc instalacji – 29,90 kWp

Biorąc pod uwagę wiele czynników takich jak:

  • lokalizacja instalacji,
  • kierunek w jakim zwrócone są panele fotowoltaiczne,
  • kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych,
  • średni gwarantowany spadek produktywności paneli fotowoltaicznych,
  • zmiany warunków pogodowych (zmiany nasłonecznienia, zachmurzenia),

możemy założyć, że produkcja energii elektrycznej z jednego kWp mocy instalacji wyniesie około 851 kWh/rok. Stąd:

Roczna produkcja energii – 29 354 kWh/rok

Zakładając koszt zakupu energii elektrycznej 60 gr/kWh taka instalacja przyniesie roczne oszczędności w wysokości 17 612,60 zł.

Biorąc pod uwagę koszt takiej instalacji zwrot kosztów nastąpi po około 6-7 latach. Ale na tym nie koniec!

Producenci paneli fotowoltaicznych dają 25 letnią gwarancję na produktywność instalacji i 3% wzrost cen energii elektrycznej w skali roku łączny zysk po odliczeniu kosztów inwestycyjnych wyniesie ponad 528 000,00 zł!

zwrot kosztów inwestycyjnych instalacji fotowoltaicznej

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porównaj oferty